پایگاه ترجمان و تبادل دانش پایگاه ترجمان و تبادل دانش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران
ورود به صفحه اصلی دانشگاه
جستجو
تعداد كل پيامهاي پژوهش: ۲۵۸  

تازه ها > بازتاب خبری پیام پژوهش: کفی مناسب داخل کفش، مشکل صافی پا را حل می کند

چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۲
دکتر حسن سعیدی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در گفتگو با خبرگزاری دانا عنوان کرد: کفی مناسب داخل کفش ورزشکاران دچار صافی کف پا، حل مشکل صافی را در پی داشته و خستگی را کاهش می‌دهد.

 دکتر حسن سعیدی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار گروه سلامت خبرگزاری دانا، با بیان اینکه صافی کف پا یکی از بیماری‌های شایع اندام تحتانی است که در آن قوس طولی کف پا در هنگام ایستادن کاهش پیدا کرده و یا از بین می‌رود گفت: صافی کف پا در بچه‌ها و بزرگسالان شیوع دارد .

وی با اشاره به اینکه میزان شیوع صافی کف پای انعطاف پذیر در گروه بزرگسالان بین ۸-۲۰ درصد برآورد شده است افزود: به طور کلی در این بیماری، مجموعه پا انعطاف پذیری بیشتری نسبت به پای افراد سالم دارد که این انعطاف پذیری نه تنها باعث افزایش بار روی ساختمان پا شده بلکه موجب اختلال عملکردی آن نیز می‌شود.    

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: این بیماری ممکن است دارای علامت‌هایی مانند درد پا‌ها در زمان ایستادن و راه رفتن طولانی مدت، کمر درد و... را در پی داشته و حتی ممکن است هیچ گونه علامتی نداشته باشد.  

 به گفته وی؛ اگر تسکین درد در این حوزه مد نظر باشد، درمان صافی انعطاف پذیر علامت دار، ممکن است موثر بوده و باعث جلوگیری از مداخله جراحی گردد و با توجه به عقیده برخی از محققان که عنوان می‌کنند در بسیاری از موارد صافی کف پا کودکان منجر به ناتوانی حرکتی آنان در بزرگسالی خواهد شد، بهتر است به درمان بیماری پرداخته شود.   

دکتر سعیدی با اشاره به اینکه درمان ارتزی شامل استفاده از انواع وسایل داخل کفشی، کفی‌های سفارشی قالب گیری شده پا، کفی‌های پیش ساخته، و کفش طبی است که برای افراد مبتلا به صافی کف پا تدارک دیده می‌شوند یادآور شد: در بیش‌تر موارد افراد دچار صافی کف پا به دنبال راه رفتن، ابراز خستگی زودرس می‌کنند که این مسأله به دلیل فعالیت زیاد عضلات آن‌ها برای جبران انعطاف پذیری پا می‌باشد.

وی اظهار کرد: در بین افراد ورزشکار دچار صافی کف پا به دلیل فعالیت بیشتر عضلات نسبت به ورزشکاران سالم، میزان مصرف انرژی بیشتر است و به همین دلیل در تحقیقی که در دانشگاه علوم پزشکی ایران صورت پذیرفت اثر استفاده از کفی در این ورزشکاران مورد بررسی قرار گرفت. 

وی در پایان با بیان اینکه نتیجه این بررسی نشان داد که استفاده از کفی مناسب در داخل کفش هنگام دویدن باعث کاهش مصرف انرژی و خستگی ورزشکاران می‌گردد خاطرنشان کرد: این موضوع به خاطر رقابت‌های فردی و جمعی در مسابقات سرعت و استقامتی دو و می‌دانی بسیار با اهمیت بوده و می‌تواند مورد توجه جامعه پزشکی و ورزشی قرار گیرد.   

برای مشاهده خبر در وب سایت خبرگزاری دانا لطفاً اینجا را کلیک نمایید.