پایگاه ترجمان و تبادل دانش پایگاه ترجمان و تبادل دانش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران
ورود به صفحه اصلی دانشگاه
جستجو
تعداد كل پيامهاي پژوهش: ۲۵۸  
بازگشت چاپ صفحه    PDF
ارزيابي برنامه ارتقاء سلامت دهان و دندان جهت كودكان تحت پوشش شيرخوارگاه آمنه

نام مجری/محقق: افسانه پاكدامن
pakdaman@sina.tums.ac.ir
تاریخ اتمام پژوهش: دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۸۷
همکاران: احمد جعفري, پريسا عارف, نغمه بهرامي, محمد جواد خرازي  
مرکز/دانشکده حمایت کننده: د-دندان پزشكي
نوع مخاطب:
بیماران و مردم 
(والدين كودكان پيش دبستاني)

پيام پژوهش
1-اهميت موضوع:
پوسیدگی دندانی، به خصوص پوسیدگی نوع شدید که منجر به تخریب دندانهای جلو می گردد، در کودکان پیش دبستانی در ایران شیوع بالایی دارد. هدف از این مطالعه ارزیابی برنامه ارتقاء سلامت دهان و دندان جهت کودکان پیش دبستانی شیرخوارگاه آمنه بود.
2-توضيح مهمترين يافته هاي طرح به زبان غير تخصصي:
در مطالعه حاضر 130 کودک در دو گروه مورد ارزیابی قرار گرفتند. گروه مداخله علاوه بر خدمات دندانپزشکی، مداخله پیشگیرانه شامل وارنیش فلوراید و آموزش به مربیان را دریافت کردند. صد در صد کودکانی که در این گروه در معاینه پایه عاری از پوسیدگی بودند در معاینه پیگیری نیز بدون پوسیدگی جدید باقی ماندند. در صورتی که در گروه کنترل فقط 25 درصد کودکانی که در ابتدای مطالعه عاری از پوسیدگی بودند در معاینه پیگیری هیچ سطح پوسیده نداشتند. نتایج این مطالعه نشان داد که درمان کامل دندانپزشکی کودکان همراه با کاربرد فلوراید تغلیظ شده به صورت وارنیش فلوراید به همراه تمیز کردن دندانها در بازه زمانی کوتاه مدت از بروز و عود پوسیدگی جلوگیری می کند.
3-پيشنهاد براي كاربرد نتايج:
1- آموزش نحوه تغذیه و کاربرد فلوراید به کودکان پیش دبستانی پر خطر (از نظر ابتلا به پوسیدگی) مانند کودکان بی سرپرست و خانواده هایی که از نظر وضعیت اقتصادی در سطح مناسب نیستند.
2- ساخت وارنیش فلوراید توسط واحد های صنعتی داخل کشور.
3- تولید بر نامه های آموزشی در صدا و سیما برای والدین و مربیان در مورد تغذیه صحیح و کاربرد فلوراید.برای اطلاع از آخرین تغییرات/بروز رسانی مطلب، ایمیل خود را وارد نموده و کلید تایید را کلیک کنید  
پست الکترونیکی:


نظرات

 
نظر شما راجع به این مطلب چیست؟


تعداد نمایش : 1903
کلمات کلیدی : ارتقا سلامت- پوسيدگي- پيشگيري