پایگاه ترجمان و تبادل دانش پایگاه ترجمان و تبادل دانش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران
ورود به صفحه اصلی دانشگاه
جستجو
تعداد كل پيامهاي پژوهش: ۲۵۸  
بازگشت چاپ صفحه    PDF
فرمولاسيون حاوي نانوزئوليت براي دفع نيكوتين از بدن

نام مجری/محقق: فريد دركوش
dorkoosh@tums.ac.ir
تاریخ اتمام پژوهش: چهارشنبه ۳۰ دی ۱۳۸۸
همکاران: فريد دركوش, مرتضي قرباني افتخار, پروانه عناصري  
مرکز/دانشکده حمایت کننده: د-داروسازي
نوع مخاطب:
بیماران و مردم 
(افراد سیگاری و همچنین افرادی که دچار مسمومیت حاد یا مزمن با نیکوتین می باشند.)

پيام پژوهش
1-اهميت موضوع:
نیکوتین به راحتی توسط سیستم تنفسی، پوست و غشاهای موکوسی به صورت سیستمیک جذب می گردد. این ترکیب در ایجاد بیماری های قلبی – عروقی، مغزی – عروقی، مفصلی و همچنین تنفسی نقش مهمی دارد. مصرف نیکوتین به عنوان یکی از عوامل مهم ایجاد بدخیمی های ریه، مثانه، کلیه و پانکراس مطرح می باشد. بنابراین ابداع یک فرمولاسیون دارویی جهت سم زدایی بدن از نیکوتین جذب شده به عنوان عاملی در جهت ارتقای سلامت عمومی جامعه و پیشگیری از بیماریهای صعب العلاج ، بسیار مهم می باشد.

2-توضيح مهمترين يافته هاي طرح به زبان غير تخصصي:
این مطالعه نشان دادکه تجویز همزمان خوراکی ساختار های نانوزئولیت و همچنین عصاره تخلیص شده برگ گیاه کنگر فرنگی سبب افزایش سینرژیک دفع نیکوتین جذب شده از طریق ادرار می گردد. این پدیده، توسط افزایش غلظت نیکوتین در ادار پس از استفاده از ساختارهای نانوزئولیت و همچنین عصاره گیاه کنگر فرنگی تایید می شود. ساختار نانوزئولیت بیشتر در دفع نیکوتین از ادرار، در ساعت های اولیه پس از جذب نیکوتین موثر هستند در حالیکه عصاره گیاه کنگر فرنگی در دفع طولانی مدت نیکوتین حائز اهمیت می باشند.

3-پيشنهاد براي كاربرد نتايج:
شکل دارویی خوراکی از ساختارهای نانوزئولیت و عصاره برگ گیاه کنگر فرنگی تهیه و در کلینیک های ترک سیگار و بخش های فوریت های مسمومیت در جهت سم زدایی نیکوتین از بدن استفاده گردد.برای اطلاع از آخرین تغییرات/بروز رسانی مطلب، ایمیل خود را وارد نموده و کلید تایید را کلیک کنید  
پست الکترونیکی:


نظرات

 
نظر شما راجع به این مطلب چیست؟


تعداد نمایش : 3823
کلمات کلیدی : Artichoke – Cynarin – Nicotine - Bupropion - Chantix