پایگاه ترجمان و تبادل دانش پایگاه ترجمان و تبادل دانش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران
ورود به صفحه اصلی دانشگاه
جستجو
تعداد كل پيامهاي پژوهش: ۲۵۸  
بازگشت چاپ صفحه    PDF
بررسي عوارض جانبي ناشي از مصرف 4 هفته اي كپسول زعفران (Crocus sativus) در بيماران تحت درمان با SSRI ها

نام مجری/محقق: پديده قائلي
pghaeli@sina.tums.ac.ir
تاریخ اتمام پژوهش: چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۸۸
همکاران: شاهين آخوندزاده, فيروزه رئيسي, پديده قائلي, عباسعلي ناصحي, اميرحسين جمشيدي  
مرکز/دانشکده حمایت کننده: د-پزشكي
نوع مخاطب:
بیماران و مردم 
(پزشکان و داروسازان )

پيام پژوهش
1- اهميت موضوع:
زعفران می تواند برای بهبود بسیاری از بیماریها از جمله افسردگی به کار رفته و استفاده هم زمان آن با بازدارنده های جذب مجدد سروتونین ( SSRI ) می تواند دوز SSRI راکاهش دهد. مجوز تولید کپسول‌های 15 میلی‌گرمیِ زعفران  برای درمان افسردگی و آلزایمر از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر شده است، لیکن تا کنون ایمنی تجویز روزانه 30 میلی گرم کپسول زعفران (تک دارویی یا همراه با SSRI ) بر اساس پارامترهای آزمایشگاهی بررسی نشده بود.  لذا هدف این مطالعه ارزیابی ایمنی استفاده هم زمان کپسول زعفران و SSRI بود.

2- توضیح مهمترین یافته‌های نتایج طرح به زبان غیر تخصصی:
این کارآزمایی بالینی دوسویه کور بر روی 20 بیمار سرپایی و افسرده ی تحت درمان با SSRI به منظور ارزیابی اثر کپسول های زعفران بر پارامترهای آزمایشگاهی انجام شد. این افراد به طور تصادفی برای دریافت کپسول زعفران (15 میلی گرم، دوبار در روز) یا دارونما تقسیم شدند.  آزمایش خون برای هر بیمار یک بار قبل از شروع مصرف دارو و یک ماه پس از مصرف، انجام و در هفته ی یک و دو و سه پس از شروع دارو نیز فرم چک لیست عوارض جانبی برای بیماران تکمیل شد. نتایج نشان داد مصرف روزانه 30 میلی‌گرم عصاره‌ی الکلی زعفران (در دو دوز منقسم) در بیماران افسرده‌ی تحت درمان با SSRI به مدت 4 هفته، عارضه‌ی جانبی در بیماران ایجاد نکرد.

3- پیشنهاد برای کاربرد نتایج:
با در دست داشتن پروفایل عوارض جانبی زعفران می‌توان در آینده‌ی نزدیک کپسول‌های آن را مورد استفاده‌ی بالینی قرار داد. یکی از چشم‌اندازهای موجود در این زمینه استفاده از کپسول‌های زعفران در بیماران افسرده است. این کاربرد هم می‌تواند به صورت مصرف تک‌داروییِ زعفران باشد و هم می‌تواند شامل مصرف کپسول زعفران در کنار داروهای SSRI باشد. در صورت تجویز هم‌زمان از یک طرف می توان از دوز پایین‌تری از SSRI استفاده نمود، از طرف دیگر می‌توان عارضه‌ی اختلال کارکرد جنسی ناشی از  SSRI را کاهش داد.برای اطلاع از آخرین تغییرات/بروز رسانی مطلب، ایمیل خود را وارد نموده و کلید تایید را کلیک کنید  
پست الکترونیکی:


نظرات

 
نظر شما راجع به این مطلب چیست؟

محسن ... ۲۹ دی ۱۳۹۱
امتیاز به مطلب:

Good

تعداد نمایش : 7077
کلمات کلیدی : كپسول زعفران - عوارض جانبي