پایگاه ترجمان و تبادل دانش پایگاه ترجمان و تبادل دانش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران
ورود به صفحه اصلی دانشگاه
جستجو
تعداد كل پيامهاي پژوهش: ۲۵۸  
بازگشت چاپ صفحه    PDF
* بررسي عوامل خطر مرتبط با سرطان پستان در زنان منطقه مديترانه شرقي:مرور نظام مند شواهد /متااناليز

نام مجری/محقق: مرضيه مولوي نجومي
mnojomi@tums.ac.ir
تاریخ اتمام پژوهش: سه شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۰
همکاران: نسيم نميرانيان, مرضيه مولوي نجومي, مازيار مرادي لاكه  
مرکز/دانشکده حمایت کننده: د-پزشكي
نوع مخاطب:
بیماران و مردم 
(زنان در همه سنین )

پيام پژوهش
1- اهمیت موضوع:
شناسایی عوامل خطر سرطان پستان در مناطق مختلف و آموزش زنان و دختران، به ویژه در سنین مدرسه، برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری ضروری می باشد. هدف این مطالعه بررسی عوامل خطر مرتبط با سرطان پستان در زنان منطقه مدیترانه شرقی با استفاده از مرورنظام مند شواهد/متاآنالیز بود.

2- خلاصه روش کار و مهمترین یافته‌های طرح به زبان غیر تخصصی:
این مطالعه به صورت مرور نظام مند از مطالعات مورد- شاهدی، کوهورت و مشاهد ه ای تحلیلی، با معیار ورود تا سپتامبر 2012، انجام گرفت. مطالعات با عبور از سه مرحله غربالگری عنوان، چکیده و متن و ارزیابی کیفیت مقالات انتخاب شده و اطلاعات مورد نیاز استخراج گردید. پس از جداسازی مطالعات مرتبط و دارای امتیاز حداقل از نظر ارزیابی نقادانه، 98 مطالعه وارد تحلیل نهایی گردیدند. نتایج نشان داد در بین عوامل خطر باروری، "نداشتن سابقه فرزند زنده"، در بین عوامل خطر دارویی، "مصرف قرصهای پیش گیری از بارداری"، در بخش سابقه فامیلی و فردی، "سابقه سرطان پستان در خانواده"، در بخش شیوه زندگی، "داشتن شاخص توده بدنی بالای 30" و بالاخره در بخش عوامل ژنتیکی، "داشتن ژنوتیپ هموزیگوت پی 53" مهمترین عوامل خطر ابتلای به سرطان پستان در منطقه مدیترانه شرقی بود.

3- پیشنهاد برای کاربرد نتایج:
آموزش زنان و دختران  در مورد عوامل خطر ابتلای به سرطان پستانبرای اطلاع از آخرین تغییرات/بروز رسانی مطلب، ایمیل خود را وارد نموده و کلید تایید را کلیک کنید  
پست الکترونیکی:


نظرات

 
نظر شما راجع به این مطلب چیست؟


تعداد نمایش : 2589
کلمات کلیدی : سرطان پستان -عوامل خطر