پایگاه ترجمان و تبادل دانش پایگاه ترجمان و تبادل دانش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران
ورود به صفحه اصلی دانشگاه
جستجو
تعداد كل پيامهاي پژوهش: ۲۵۸  
بازگشت چاپ صفحه    PDF
بررسي سطح سرمي ويتامين ب 12، فولات و هموسيستئين در سالمندان سالم تهراني

نام مجری/محقق: مسعود وكيلي
masvak@yahoo.com
تاریخ اتمام پژوهش: یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۷
همکاران: .  
مرکز/دانشکده حمایت کننده: پزشكي
نوع مخاطب:
بیماران و مردم 
(سا لمندان سا لم)

پيام پژوهش
1-اهميت موضوع:
گروه ویتامین ب مثل ب 12 و ب 9 (اسید فولیک)، از مهمترین ویتامینهای مورد نیاز بدن است. جذب ب 12 اغلب در سالمندان كا هش مي يابد. ميزان ناكافي ويتامين ب 12 ممكن است خطر ابتلا به بيماري ها ي تصلب شرائین و سیستم عصبی را افزايش دهد. افزایش هوموسیستئین نیز که در اثر کمبود ب 12 دیده میشود، با بیماریهای قلبی-عروقی در ارتباط است. متخصصین تغذيه توصيه به اندازه گیری وضعيت ب 12 در سالمندان و تعيين افراد در معرض خطر در مراحل اوليه مي نمايند.

2-توضيح مهمترين يافته هاي طرح به زبان غير تخصصي:
دربررسي 232 نفر سالمند (بالاتر از 65 سال ) مشخص گرديد كه كمبود ويتامين ب12در هر دو جنس با افزايش سن شدت مي يابد. ميزان هوموسيستئين نيز اندازه گيري شد. اين ميزان با افزايش سن در بين گروه سالمند ارتباطي نداشت ولي بين مقدار هوموسيستئين با مقدار ويتامين ب12 و اسيد فوليك ارتباط معكوسي وجود داشت. نتايج اين مطالعه نشان ميدهد كه شيوع هوموسيستئين بالا و كمبود ويتامين ب12 و ب9 در سالمندان تهراني كمتر از كشور هاي توسعه يافته نيست و به نظر مي رسد كمبود عملي ويتامين ب12 بيش از كشورهاي غربي باشد .

3-پيشنهاد براي كاربرد نتايج:
اندازه گيري سطح خوني ويتامين هاي ب12 و ب9 در افراد سالمند و افراد در مـعـرض خطـر ضرورت دارد وتوصيـه مي شود كه از تركبيات مكمل به خصوص ويتامين هاي گروه ب در سالمندان به صورت منظم به شكل داروئي يا در غذاهاي تقويتي استفاده گردد.برای اطلاع از آخرین تغییرات/بروز رسانی مطلب، ایمیل خود را وارد نموده و کلید تایید را کلیک کنید  
پست الکترونیکی:


نظرات

 
نظر شما راجع به این مطلب چیست؟


تعداد نمایش : 2887
کلمات کلیدی : ب, 12, هموسيستئين