پایگاه ترجمان و تبادل دانش پایگاه ترجمان و تبادل دانش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران
ورود به صفحه اصلی دانشگاه
جستجو
تعداد كل پيامهاي پژوهش: ۲۵۸  
بازگشت چاپ صفحه    PDF
بررسي تاثير مصرف روغن کرمانشاهي بر فاکتور ليپيدي و آتريماتيک کبدي سرم خون در مردان سالم

نام مجری/محقق: شهريار اقتصادي
sh-eghtesadi@tums.ac.ir
تاریخ اتمام پژوهش: سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۸۷
همکاران: ا  
مرکز/دانشکده حمایت کننده: بهداشت
نوع مخاطب:
بیماران و مردم 
(مصرف كنندگان روغن كرمانشاهي)

پيام پژوهش
1- اهميت موضوع:
با توجه به عادت مصرف روغن کرمانشاهی بویژه در مناطق غرب کشور تحقیق در مورد اثرات احتمالی مصرف آن حائز اهمیت است. در روند تهیه روغن کرمانشاهی، تغییراتی در ترکیب آن به وجود می آید که پیش بینی می شود پروفایل لیپیدي خون را تحت تأثیر قرار داده و اثرات سوء بر سلامتی داشته باشد. هدف این مطالعه بررسی تأثیر روغن کرمانشاهی بر پروفایل لیپیدي سرم خون مردان سالم بود.

2-توضيح مهمترين يافته هاي طرح به زبان غير تخصصي:
در این کارآزمایی، 25 مرد سالم 50-25 سال پس از یک دوره ده روزه که طی آن از مصرف روغن کرمانشاهی خودداري نموده و میزان مصرف روزانه قبلی خود را با کره جایگزین میکردند، فاکتورهاي لیپیدي خون اندازه گیري شد. به مدت یکماه از 30 گرم روغن کرمانشاهی در وعده نهار استفاده گردید و از آنها خواسته شد تا در وعده هاي دیگر از مصرف روغن کرمانشاهی خودداري و مقدار مصرف قبلی را با کره جایگزین کنند. پس از طی این مدت ، مجدداً چربی هاي آنان اندازه گیری شد. نتایج این کارآزمایی نشان داد جایگزین 30 گرم روغن حیوانی کرمانشاهی با روغن های دیگربه مدت یک ماه، گرچه باعث افزایش مختصر کلسترول LDL و کاهش اندک تری گلیسرید و HDL شد که از جهت آماری معنادار نبود، در مجموع تاثیری بر فاکتورهای لیپیدی و آنزیمهای کبدی در مردان سالم نداشت.

3-پيشنهاد براي كاربرد نتايج:
اگرچه نتایج این کارآزمایی نشان داد مصرف روغن کرمانشاهی در کوتاه مدت تاثیر سویی ندارد اما بررسی آثار بلند مدت آن نیاز به مطالعات بیشتر دارد و روند افراطی تغییر الگوی مصرف به طرف روغن های گیاهی بایستی با احتیاط تلقی شود.برای اطلاع از آخرین تغییرات/بروز رسانی مطلب، ایمیل خود را وارد نموده و کلید تایید را کلیک کنید  
پست الکترونیکی:


نظرات

 
نظر شما راجع به این مطلب چیست؟


تعداد نمایش : 4430
کلمات کلیدی : روغن, سرم, خون