پایگاه ترجمان و تبادل دانش پایگاه ترجمان و تبادل دانش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران
ورود به صفحه اصلی دانشگاه
جستجو
تعداد كل پيامهاي پژوهش: ۲۵۸  
بازگشت چاپ صفحه    PDF
بررسي فراواني يافته هاي سونوگرافي بر بالين بيمار در بيماران با آنژين قلبي ناپايدار باخطر پايين در بخش اورژانس

نام مجری/محقق: سيد حسين شاكر
drhshaker@yahoo.com
تاریخ اتمام پژوهش: یکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۸۷
همکاران: .  
مرکز/دانشکده حمایت کننده: پزشکي
نوع مخاطب:
بیماران و مردم 
(بیماران دچار درد قفسه سینه با کرایتریای آنژین نا پایدار با ریسک کم)

پيام پژوهش
1- همیت موضوع:
درد حاد قفسه سینه از شایع ترین علل مراجعه به اورژانس است و آنژین قلبی ناپایدار عامل 30% این دردها می باشد. بیماران دچار آنژین قلبی ناپایدار بر اساس احتمال مرگ زودرس به سه گروه با خطر زیاد، متوسط و کم تقسیم می شوند. در حال حاضر دستگاه های سونوگرافی پرتابل کوچک که به راحتی می توان آنها را به بالین بیمار برد در دسترس هستند و امواج صوتی که در این دستگاه ها استفاده می شوند عارضه شناخته شده ای ندارند. هدف این مطالعه بررسی شیوع یافته های پاتولوژیک در سونوگرافی بر بالین بیماران شامل پریکاردیال افیوژن، اختلال حرکت دیواره های قلب و کاهش میزان کلی تخمینی Ejection Fraction (EF) بود.

3- توضیح مهمترین یافته‌های نتایج طرح به زبان غیر تخصصی:
در این مطالعه مقطعی 140 بیمار مبتلا به آنژین قلبی ناپایدار کم خطر، بعد از معاینات استاندارد (شامل نوار قلب و اندازه گیری آنزیم سریال) تحت سونوگرافی بر بالین قرار گرفتند و نتایج برای بررسی  شیوع یافته های پاتولوژیک استفاده گردید. در بررسی نتایج سونوگرافی بر بالین بیماران، 13 نفر EF کمتر از 40%  و 16 نفر اختلال در حرکات دیواره قلب داشتند. پریکاردیال افیوژن در هیچ یک از بیماران دیده نشد. در کل 29 نفر (حدود 20%)  در این بررسی سونوگرافی بر بالین غیر طبیعی داشتند. شیوع 20 % یافته های پاتولوژیک در سونوگرافی قلب بر بالین بیمارانی که در این مطالعه بررسی شدند، اهمیت این ابزار تشخیصی ساده و قابل حمل را مشخص می سازد.

3- پیشنهاد برای کاربرد نتایج:
استفاده از دستگاه سونوگرافی پرتابل برای بررسی تشخیصی بیماران با آنژین قلبی ناپایدار با خطر کمبرای اطلاع از آخرین تغییرات/بروز رسانی مطلب، ایمیل خود را وارد نموده و کلید تایید را کلیک کنید  
پست الکترونیکی:


نظرات

 
نظر شما راجع به این مطلب چیست؟


تعداد نمایش : 1893
کلمات کلیدی : سونوگرافي, آنژين قلبي